MČR mládeže

V Koutech nad Desnou se konalo Mistrovství ČR mládeže. Desko reprezentovali Vašík Finěk v kategorii chlapců do 10 let a Agáta Hušková v kategorii dívek do 16 let. V obou případech tam naši zástupci nebyli jen do počtu a dosáhli výrazného úspěchu.

Účast hráčů Deska byla finančně podpořena z Dotačního fondu Libereckého kraje (program č. 4.26 Podpora sportovní činnosti dětí a mládeže ve sportovních organizacích 2019).

Vašíkovi se nedařilo podle jeho představ, vytratila se jeho lehkost a přehled v taktických pozicích. Podle mne k tom přispěl i jeho repertoár zahájení, Vašík rozehrává těžké pozice, kterým příliš nerozumí, a příprava soupeřů na MČR je poměrně na vysoké úrovni. Je něco jiného porážet tímto stylem soupeře různých kvalit na herních servrech a čelit domácí přípravě malých draků nažhavených prosadit se proti turnajové jedničce. Nicméně Vašík bojoval až do konce turnaje a díky své bojovnosti a za přispění ostatních výsledků svých největších soupeřů se po předposledním kole dostal na první místo. Situace byla zajímavá, první tři hráči (Finěk, Šetina, Juhaňák) měli stejný počet bodů, pro Vašíka rozhodovalo kritérium vzájemných zápasů, ze kterých měl bod a půl. V posledním kole z vedoucí trojice odpadl Šetina, který jen remizoval, Finěk i Juhaňák své poslední partie vyhráli. Tím Vašík přišel o bod ze vzájemných zápasů a započítávala se mu jen remíza s Juhaňákem, který ale měl lepší druhé pomocné hodnocení (střední Buchholz). Až úplně poslední partie, která se dohrávala na 7. šachovnici, rozhodla o tom, že Vašík o půl bodu středního Buchholze poskočil na 1. místo. Nesmírně napínavý závěr, u online přenosu jsme si přišli na své. Podařilo se, Vašík Finěk je mistr ČR do 10 let. Vybojoval si tím postup na Mistrovství světa nebo Evropy (podle vlastního výběru).

Napínavé chvíle nám připravila i Agáta. Měla raketový start, po pěti kolech byla dokonce druhá se 4 body. Pak ale přišel výpadek a nepopulární „velká rošáda“ (= 3 nuly po sobě). O umístění rozhodovalo 9. kolo, kde se Agátě podařilo zvítězit. Hodnocení pozice se často měnilo, nakonec Agáta vydolovala bod z tupé remízové věžovky s krajním pěšcem. Odměnou za velikou bojovnost v celém turnaji jí je 6. místo a postup na Mistrovství Evropy.

Oběma našim hráčům se moc nedařilo a v průběhu turnaje překonali několik krizí, o to cennější je jejich konečný výsledek.

Z Libereckého kraje na MČR hrálo celkem 9 hráčů a hráček:
v kategorii dívek do 10 let (38 účastnic)
28. Barbora Floriánová, ŠK ZIKUDA Turnov, 3.5 bodů
36. Eliška Kosařová, ŠK ZIKUDA Turnov, 2 body

v kategorii dívek do 12 let (38 účastnic)
34. Tereza Ryglová, ŠK ZIKUDA Turnov, 3 body

v kategorii dívek do 16 let (19 účastnic)
6. Agáta Hušková, Desko Liberec, 5 bodů
19. Aneta Táborská, ŠK ZIKUDA Turnov, 1 bod

v kategorii chlapců do 10 let (24 účastníků)
1. Vašek Finěk, Desko Liberec, 7 bodů

v kategorii chlapců do 12 let (24 účastníků)
16. Filip Dolenský, ŠK Libštát, 4 body

v kategorii chlapců do 16 let (24 účastníků)
11. Kryštof Hofman, 1. Novoborský ŠK, 4.5 bodů
18. Matěj Hurtík, 1. Novoborský ŠK, 4 body

Letos jsme měli početnou krajskou výpravu. Bylo to dáno tím, že dívky mají MČR jako open, tvořily nadpoloviční většinu výpravy. Chlapci si musí postup vybojovat buď na podzimním Mistrovství Čech nebo na předchozím MČR. Zvýšený počet účastníků z kraje je potěšitelný. Výsledky už tak zářivé nejsou, vždyť kromě Vašíka a Agáty se nikdo další nedostal nad 50% bodů. Neprosadili se ani dva nejlepší hráči v kraji, Kryštof Hofman a Matěj Hurtík, v kategorii do 16 let. Kryštof skončil se 4.5 body na 50%. Konkurence ujíždí rychle, i v kategorii do 14 let je špička nad 2100.